Prosty przewodnik po systemach zabezpieczających


Technologia nie idzie, ale można rzec, że pędzi do przodu. Ciężko jest nadążyć za nowinkami pojawiającymi się na rynku. Dopiero w momencie jak jest nam coś potrzebne zaczynamy zgłębiać temat i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem jakie możliwości są do wyboru. Jak w każdej dziedzinie, tak i w systemach zabezpieczeń wszystko idzie do przodu. Instalacje stają się coraz bardziej niezawodne i nowatorskie.

Jakość obrazu kamery
Kiedyś tzw. telewizja dozorowa, czarno-biała, jakość analogowa. Obecnie na topie są cyfrowe kamery IP, które mogą posiadać najlepszą jakość obrazu jaka jest możliwa czyli 4K (tzn. 8MPx).
Pod względem jakości obrazu kamery dzielimy na kamery analogowe, kamery AHD, kamery HD-TVI, HD-CVI,

Parametry techniczne kamer
Kamery posiadają wiele przydatnych funkcji, które pozwalają na montaż w różnych warunkach oświetlenia, z funkcją, która umożliwia nagrywanie zarówno w dzień jak i w nocy, opcja detekcji ruchu czyli kamera zaczyna nagrywać gdy w obszarze monitorowanym coś się poruszy. Parametry techniczne kamer to temat rzeka, dlatego warto zajrzeć na stronę profesjonalistów Asmex.

Kamery według zastosowania
Kamery monitorujące dzieli się na wewnętrzne i zewnętrzne, chodzi tu o miejsce montażu urządzenia. Dodatkowo mogą posiadać obudowę wandaloodporną, która okazuje się niezawodna gdy montujemy urządzenie w miejscu gdzie narażone jest na akty wandalizmu. Ponadto mamy kamery kopułkowe, tubowe, obrotowe. Rodzajów kamer jest bardzo dużo, więc każdy znajdzie tu dla siebie coś odpowiedniego.

Rejestrator
Jest to urządzenie, zarządzające i nagrywające obraz z kamer. Rejestrator dobierany jest do typu kamery czyli kamery analogowe powinny być podłączone do rejestratora obsługującego taki format. Ze względu na fakt, że obecnie systemy monitoringu mogą być zbiorem kamer różnego typu czyli przykładowo w systemie mamy zarówno kamery analogowe, HD jak i IP. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku staje się rejestrator hybrydowy czyli posiadający wejścia dla wszystkich rodzajów kamer.

Alarmy
W tej dziedzinie również sporo się dzieje, czujki są coraz bardziej udoskonalane, więc coraz rzadszy staje się problem z alarmem który sam się włączył ponieważ pies przebiegł czy much latała po szybie. Centrale alarmowe można połączyć z systemem monitoringu, tak aby ochrona była kompleksowa.